Poradenství a pastorace

Vize networku 

V průběhu poradenské praxe se setkáváme s komplikovaností řešení pastoračních problémů v rámci sborového společenství. Vizí networku pro tento rok je pomoci získat základní přehled a orientaci, co dělat, pokud se setkám s někým, kdo má závažnější problém z oblasti pastorace. Jak tuto situaci zvládnout v rámci společenství, co mohu dělat já a s čím naopak potřebuji daného člověka poslat dál a ke komu. V rámci networku se tentokrát zaměříme na problematiku lidské osobnosti, na její zralost a osobnostní zvláštnosti, které se můžou stát součástí potíží, se kterými za námi lidé přicházejí. Teorie představená v prvním bloku se v dalších blocích uplatní v porozumění konkrétním pastoračním situacím, které budou ilustrované v kazuistikách.

Cílová skupina networku

Network je určen pro kazatele, starší sboru a vedoucí pracovníky, kteří se aktivně věnují pastoraci ve sboru. Ze studentů ETS se mohou účastnit jen studenti oboru TPČ-P- Počet účastníků je omezen na 25. Vzhledem k potřebě vytvoření bezpečného prostředí a citlivosti předkládaných kazuistik si vedoucí networku vyhrazují právo na výběr účastníků.

Vedoucí networku 

Marek Macák

I. Blok – Marek Macák

V tomto teoretickém bloku se účastníci seznámí s tím, jak hodnotit psychosociální zralost osobnosti a s jakými osobnostními typy se můžeme v pastorační praxi setkat. Podíváme se na to, jak osobnost ovlivňuje vztahy i spiritualitu, i z jakého konce uchopit některé osobnostní zvláštnosti, které jsou často součástí situací, které musí pastorační pracovník řešit.

II. Blok –Marek Macák,  Dana Staňková

Kazuistický seminář na téma probírané v I. bloku. Práce supervizním přístupem na základě předložené kazuistiky. Na závěr shrnutí.

III. Blok – Dalimil Staněk

Jak mohu v pastoraci podpořit člověka, který sám sebe vnímá jako oběť křivdy a vést ho k odpouštění a případně i ke smíření? Přehled praktických kroků, výzev a technik. Nebezpečí zneužití a varování. Svědectví a příklady hlubokého odpuštění.

IV. Blok – Dalimil Staněk, Dana Staňková

Kazuistický seminář na téma probírané v III. bloku. Práce supervizním přístupem na základě předložené kazuistiky. Na závěr shrnutí.

 

Vedoucí networku

Soukromý: Marek Macák

Marek je členem baptistického sboru v Praze na Vinohradech. Pochází ze Slovenska a nyní působí v Praze, kde vystudoval psychologii a kde v současnosti pracuje na Centru pro léčbu bolesti VFN. Jako učitel a lektor působí na Evangelikálním teologickém semináři a v Institutu klinické psychologie. V roce 2011 založil s kolegy Asociaci pro dialog křesťanství a psychologie.
 

Řečníci

 

 

Máte dotaz? Tak nám zavolejte na 777 807 998
nebo nám napište na info@ea.cz

Registrovat se