Poradenství a pastorace

Vize networku

V průběhu poradenské praxe se setkáváme s komplikovaností řešení pastoračních problémů v rámci sborového společenství. Vizí networku pro tento rok je pomoci získat základní přehled a orientaci, co dělat, pokud se setkám s někým, kdo má závažnější problém z oblasti pastorace. Jak tuto situaci zvládnout v rámci společenství, co mohu dělat já a s čím naopak potřebuji daného člověka poslat dál a ke komu. Součástí networku bude sdílení zkušeností, jak postupovat v takových případech a nepropadat panice, pokud zjistím, že člen méhosboru bojuje s depresí, anorexií, schizofrenií, homosexualitou, pedofilií, a dalšími záludnostmi. Bude zde také prostor pro supervizi a pomoc v konkrétních případech. Network je určen pro kazatele, starší sboru a vedoucí pracovníky.

Kam se ubírají dnešní manželství?

Téma networku se zaměří na postavení manželství v dnešní společnosti, církvi a době. Co můžeme jako vedoucí a kazatelé udělat pro to, aby mohla manželství v našich společenstvích dobře fungovat? Jaké jsou aktivity, které můžeme nabídnout? Co se daří a co se naopak míjí účinkem? Jak doprovázet manželství v krizové situaci? Jak můžeme konstruktivně řešit konflikty? Jak pracovat s emocemi v blízkém vztahu? Na tyto a mnohé další otázky budeme v průběhu networku hledat odpovědi .

S networkem souvisí také seminář Pavla Rause „Konflikty v manželství„.

Ke stažení: Marek Macák – Párové procesy a osobnost

Vedoucí networku

Andrea Jarošová

Vystudovala psychologii na Západočeské univerzitě v Plzni. Tři roky pracovala v rodinném centru v Praze jako poradce a lektor mateřského centra. V roce 2010 založila spolu s dalšími kolegy Asociaci pro dialog křesťanství a psychologie. Je absolventkou výcviku v integrované psychoterapii Knobloch, který je připraven podle Evropských standardů a akreditován Českou psychoterapeutickou společností ČLSJEP. Při sboru Církev bratrské na Praze 13 založila poradenské centrum.

Marek Macák

Marek je členem baptistického sboru v Praze na Vinohradech. Pochází ze Slovenska a nyní působí v Praze, kde vystudoval psychologii a kde v současnosti pracuje na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jako učitel a lektor působí na Evangelikálním teologickém semináři a v Institutu klinické psychologie. V roce 2011 založil s kolegy Asociaci pro dialog křesťanství a psychologie. Je svobodný a ve volném čase se věnuje kromě přátel hře na klavír a nejnověji také velmi amatérské jízdě na longboardu.

Řečníci

Středa 22. února

Z důvodu nemoci Pavla Rause budou vést první dvě části networku Andrea Jarošová a Marek Macák!!!

I. Kam se ubírají dnešní manželství? (Pavel Raus)

V posledních desetiletích proběhl viditelný posun od tradičního pojetí manželství k manželství jako zdroje uspokojení osobních potřeb. Manželství chápané jako instituce je spíše viděno jako privatizovaná soukromá složka společnosti s vysokými nároky na vlastní naplnění. V posledních letech ale dochází k dalšímu vývoji. Mnoho mladých lidí chápe manželství a vůbec blízké vztahy výrazně senzuálně. Je to často okamžité senzuální uspokojení, které pro ně rozhoduje a je tím hlavním, čím se řídí.

Jak může vypadat křesťanské manželství v tomto kontextu? Jak můžeme rehabilitovat manželský vztah postavený na Kristu?

II.Emoce v blízkém vztahu (Pavel Raus)

Emoce jsou někdy příjemnou a jindy nepohodlnou složkou naší osobnosti. Jsou ale stvořené Bohem a mají svůj účel a svoji funkci. Emoce v blízkém vztahu mají další, výrazně vztahové, funkce. Emoce zprostředkovávají intimitu a umožňují respektovat skryté hluboké části jeden druhého. Proto emoce v manželství nemůžeme ignorovat. Ale nemůžeme jim ani dovolit, aby vládly, protože jinak bychom jimi manipulovali a ubližovali.

Jak dát emocím zdravé, vyvážené místo? Jaká nebezpečí se ukrývají za nezvládnutými emocemi?

Čtvrtek 23. února

III. Zkušenosti s pořádáním manželských večerů (Jakub a Dagmar Guttnerovi)

Kurzů Manželské večery a Příprava na manželství se v ČR zúčastnilo přes deset tisíc lidí, mnoho z nichž se nepovažuje za věřící. Budeme mluvit o tom, jaká byla naše cesta k těmto kurzům a zastavíme se u příběhů různých párů, které si kurzy prošly. Zamyslíme se nad tím, jak se liší potřeby párů z církve a odjinud, i nad přístupem, který na kurzech funguje, a ve kterých situacích naopak takový kurz nefunguje. A rádi bychom, aby byl dostatek prostoru na vaše dotazy a názory.

IV. Manželské páry v krizové situaci (Andrea Jarošová a Marek Macák)

Praktické rady, typy a sdílení ohledně pastorace manželství v rámci sborového společenství. Postřehy z doprovázení manželských párů v krizové situaci.

Máte dotaz? Tak nám zavolejte na 777 842 000
nebo nám napište na info@ea.cz

Registrovat se