Missions Agency Network

The Need:

There is a wide variety of cross-cultural (foreign-based) missions agencies working to advance the Gospel in the Czech Republic.  Too often, these agencies are unaware of what other agencies are doing. In many cases these agencies have tremendous resources to share, but very few know about them, even in the Czech churches and organizations.  At this time there is what might be an unprecedented openness and desire to work together to share resources, help each other, and to be more aware of what the Czech churches want and need.  This presents an opportunity for us (the ČEA) to facilitate a network which may facilitate greater unity and improved coordination between these agencies, their missionaries, and the Czech churches.

The Vision:

To provide a gathering point where representatives of missions agencies active in the Czech Republic can meet together in order to know about and learn from each other, share resources, and interact with leaders from Czech churches and organizations in order to improve the effectiveness of cross-cultural missions partnerships in the Czech Republic.

Target Group:

Representatives of cross-cultural missions agencies.  For the most part, these are missionaries living and working in the Czech Republic.  Where agencies have many workers in place, these will be people who also have some type of leadership or supervisory role over other missionaries serving through their agency.  Where agencies are represented by only a very few or individual workers, these local missionaries will also be included.

Vedoucí networku

Andrew Funka

Andrew se narodil v USA, vyrostl v křesťanské rodině a sloužil v mládeži ve Spojených metodistických církvích. On a jeho manželka Amy začali v roce 2004 pracovat v mezi-kulturní službě a připojili se k Alongside Ministries International. Vedle služby v Church of Scotland také v letech 2005-2010 sloužili v projektu New Charge Development ve městě Aberdeen, Skotsko. Poté se vrátili do USA, kde Andrew získal magisterský titul v oboru světové misie a evangelizace na Gordon-Conwell Thelogical Seminary. V roce 2013 se přestěhovali do Prahy, kde Amy slouží v Christian International School of Prague a Andrew, předtím než v roce 2015 začal pracovat přímo s českými církvemi a křesťanskými organizacemi, sloužil jako součást pastorační týmu Prague Christian Fellowship, mezinárodní sboru KS. Andrew je nadšený do šíření evangelia prostřednictvím rozvoje nových a zavedených sborů prostřednictvím spolupráce a Duchem svatým inspirovanými inovacemi. Andrew má rád historii, hudbu (hraje na kytaru) a objevování nových míst.

Řečníci

Středa 22. února

I. Intro and future plans (Ongoing development of the Network) (Andrew Funka)

II. Church + Para-Chuch collaboration Thursday (Jessica Weaver)

 

Čtvrtek 23. února

III. Developing communications (Ongoing development of the Network) (Tom Clyde)

IV. Czech Taxes (Tomáš Paulus)

Máte dotaz? Tak nám zavolejte na 777 842 000
nebo nám napište na info@ea.cz

Registrovat se